Sınıfların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir Sınıf Sitesi paketidir. Sınıf öğretmenleri, sınıf rehber öğretmenleri veya öğrenciler kendi sınıfları için bu paketten satın alarak kullanabilirler.Sınıfların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış İnterkatif, eğlenceli bir sınıf sitesidir.
MEB Personelden Açiklama
Paylaş
Personel Genel Müdürlügü Açiklamasi

Bazi egitim kurumu yöneticiliklerine yapilan atamalara iliskin basin yayin organlarinda ve internet haber sitelerinde yer alan haberler nedeniyle kamuoyunun dogru bilgilendirilmesi amaciyla asagidaki açiklamalarin yapilmasina ihtiyaç duyulmustur.

Bilindigi üzere Bakanligimiza bagli örgün ve yaygin egitim okul ve kurum yöneticiliklerine görevin gerektirdigi niteliklere sahip egitim yöneticilerinin atanmalari ile bu yöneticilerin yer degistirmelerine iliskin esas ve usulleri düzenlemek amaciyla hazirlanan yönetmelik 11.01.2004 tarihinde yürürlüge konulmustur. Bu yönetmelikle, egitim kurumu yöneticiliginin ilk kademesinde yer alan müdür yardimciligi atamalarinin seçme sinavina göre yapilmasi, müdür atamalarinin ise müdür yardimcilari arasindan belli çalisma sürelerine bagli olarak yönetici degerlendirme formu üzerinden yapilacak degerlendirme ve mülakat sonucuna göre atanmasi hükme baglanmistir.

Bu yönetmelikle ilgili olarak bazi egitim sendikalari tarafindan Danistay’a dava açilmis ve Danistay’in 27.09.2004 tarihli karari ile mülakatla birlikte diger bazi maddelerinin yürütülmesinin durdurulmasina karar verilmistir.

Yargi karari da dikkate alinarak yeniden hazirlanan yönetmelik degisikligi 2.12.2004 tarihinde yürürlüge konulmustur. Tekrar bazi sendikalarca Danistay’a dava açilmis, Danistay’in 4.7.2005 tarihli karari ile yine bazi maddelerinin yürütülmesinin durdurulmasina karar verilmistir.

Yargi kararlari, uygulamadan alinan geri bildirimler, hizmetin gerekleri ve egitim camiasinin beklentileri dikkate alinarak yönetmelikte yeni düzenlemeler yapilarak gerek atamaya yönelik, gerekse yer degistirmeye yönelik esas ve usuller yeniden belirlenmis, özellikle yargi karari dogrultusunda egitim kurumu müdürlügü için yazili sinav ve yazili sinavdan sonra sözlü sinav uygulamasi getiren degisiklik 4.3.2006 tarihinde yürürlüge konulmustur.

Bu degisiklige iliskin olarak da bazi sendikalarca Danistay’a dava açilmistir. Yönetmeligin sözlü sinavla ilgili maddesi ile birlikte genel sartlar, degerlendirme, atama ve yer degistirmeye iliskin bazi maddelerinin yürütülmesi Danistay’in 14.8.2006 tarihli karari ile durdurulmustur.

Bu gelismeler üzerine, yeni bir düzenleme olarak MEB Egitim Kurumu Yöneticilerinin Atama Yönetmeligi hazirlanarak 13.4.2007 tarihinde yürürlüge konulmustur. Bu yönetmelikle özetle; egitim kurumu yöneticiliklerine gerekli sartlari tasiyanlar arsindan ilgili makamlarin teklifi esasina göre atama yapilmasi öngörülmüstür. Ancak bu yönetmelige karsi da bazi sendikalar tarafindan dava açilmis olup yönetmeligin atamaya iliskin hükümleri basta olmak üzere diger bazi hükümlerinin yürütülmesi Danistay’in 30.4.2007 tarihli karari ile durdurulmustur.

Son olarak yargi kararlari, hizmet gerekleri ve egitim camiasinin beklentileri dikkate alinarak yeniden hazirlanan MEB Egitim Kurumlari Yöneticileri Yönetmeligi 24.4.2008 tarihinde yürürlüge konulmustur. Bu yönetmelikle özetle; fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ile her türdeki Anadolu liselerine yönetici atama yetkisi Bakanlikta olmasina ragmen yerinden yönetim anlayisiyla bu egitim kurumlarimizin her kademedeki yöneticilerini atama yetkisi valiliklere devredilmistir. ayrica egitim kurumu yöneticiliklerine gerekli sartlari tasiyanlar arasindan yönetici degerlendirme formu üzerinden yapilacak degerlendirme sonucu alinacak puan esas alinarak atama yapilmasi öngörülmüstür. Buna ragmen bu yönetmelige karsi da bazi sendikalar tarafindan dava açilmis olup Ek-2 Yönetici Degerlendirme Formunun bazi bölümlerinin yürütülmesi Danistay’in 21.7.2008 tarihli karari ile durdurulmustur. Yargi karari dikkate alinarak Ek-2 Yönetici Degerlendirme Formu yeniden düzenlenerek 15.10.2008 tarihinde yürürlüge konulmustur. Yapilan bu degisiklige karsi yine bazi sendikalar tarafindan dava açilmistir. Danistay tarafindan, yöneticiliklerde vekaleten veya geçici olarak geçirilen sürelere verilen puan degeri fazla bulunarak formun bu bölümünün yürütülmesi Danistay’in 28.1.2009 tarihli karari ile durdurulmustur.

Bu gelismeler üzerine 15.04.2009 tarihli ve 2009/36 nolu genelge ile yürürlügü durdurulan Ek-2 Yönetici Degerlendirme Formu çerçevesinde egitim kurumu yöneticiliklerine yapilacak atamalar durdurulmustur. Ayrica Danistay tarafindan her defasinda yürütmesi durdurulan yönetmelikler çerçevesinde yapilan atama islemlerinin tamami durduruldugu gibi yürütmesi durdurulan yönetmelige göre yapilan tüm atamalar da iptal edilmistir. Bu kapsamda çogunlugu 2007 yilinda olmak üzere 35000 civarinda yöneticinin atamalari iptal edilerek yerlerine de hizmetin aksamadan yürütülebilmesi için geçici görevlendirmeler yapilmistir. Yukarida belirtilen nedenlerden dolayi 2004 yilindan bu güne kadar egitim kurumlarimiza yönetici atamasi yapilamamistir. Bu durum ise egitim ögretimi olumsuz etkilemektedir.

Sonuç olarak yukarida yapilan açiklamalar ile birlikte;

- Egitim kurumu yöneticiliklerinin 657 sayili Kanunun 88 inci maddesine göre ikinci görev kapsaminda yürütülen bir görev olmasi,

- 24.4.2008 tarihinde yürürlüge konulan Milli Egitim Bakanligi Egitim Kurumlari Yöneticileri Yönetmeliginin yürütülmesi Danistay’in 28.1.2009 tarihli karari ile durdurulmus olmasi,

- Söz konusu yönetmeligin 657 sayili Kanuna dayanilarak düzenlendigi ve Tanimlar baslikli 4 üncü maddesinin birinci fikrasinin (b) bendinde Atama:”Milli Egitim Bakanligina bagli egitim kurumlarinin yöneticiliklerine 657 sayili Kanunun 88 inci maddesine göre ikinci görev kapsaminda yapilan görevlendirmeyi” seklinde tanimlandigi,

- Egitim kurumlarina yargi kararlarindan dolayi uzunca bir süredir yönetici atanamamasi, hizmetin geçici olarak görevlendirilen yöneticiler tarafindan yürütülmesi bu durumun da hem ilgili personeli hem de egitim ögretimi olumsuz etkilemesi, Uzunca bir süredir yöneticilik görevini geçici görevlendirme ile yürütenlerin bu süre içerisindeki performanslari, basarili çalismalari ve egitim kurumuna sagladiklari olumlu katkilar birlikte degerlendirilerek, Devlette devamlilik ilkesi, yönetim kademelerindeki is ve islemlerin bosluk kabul edemeyecegi gerçeginden hareketle 657 sayili kanunun 76 nci maddesi ile verilen yetki çerçevesinde giderayak degil özellikle son bir yil içerisinde kamu yarari ve hizmet gerekleri göz önünde bulundurularak bazi illerimizdeki egitim kurumu yöneticiliklerine dönemin Milli Egitim Bakani sayin Doç. Dr. Hüseyin çELIK tarafindan yasal mevzuat çerçevesinde atamalar yapilmistir

Kamuoyuna saygiyla duyurulur.

Necmettin YALçIN

Personel Genel Müdürü


Bu sayfa 1123 defa okunmuştur.
BU HABERE SENDE YORUM EKLE SESİNİ 1000 LERCE KİŞİ DUYSUN
HABERE EKLENEN YORUMLAR   

!!!


İlk ekleyen siz olun YORUM YAZ
1
58.145.449528.7568948.758.1.60
mebatama.com©