Sınıfların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir Sınıf Sitesi paketidir. Sınıf öğretmenleri, sınıf rehber öğretmenleri veya öğrenciler kendi sınıfları için bu paketten satın alarak kullanabilirler.Sınıfların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış İnterkatif, eğlenceli bir sınıf sitesidir.
Kpss de Sorular Çalindi Iddasi gücleniyor ?
Paylaş
Abbas Güçlünün Yazisini okuyunuz.

KPSS’deki iddialar ÖSYM Baskani Prof. Dr. Ünal Yarimagan’i istifanin esigine getirdi. Hatta istifa ettigi ama istifasinin YÖK tarafindan kabul edilmedigi de bize gelen duyumlar arasinda.
Morali çok bozuk olan Yarimagan’in, KPSS ile ilgili sorusturmalar sona erdikten sonra görevi birakacagi da kesinlik kazanmis durumda.
Peki Yarimagan’i istifa noktasina getiren gelismeler ne oldu? ÖSYM’nin daha önce de sinavlari iptal ettigi, puanlari yeniden hesapladigi çok oldu. O dönemlerde degil de simdi neden bu noktaya geldi?
KPSS’de ortada bir sorun oldugu kesin. Ama bu sorunun nereden kaynaklandigi bir türlü bulunamiyor. ÖSYM Baskani’ni çaresiz kilan da zaten bu.
Kendi içinde zaman zaman çeliskiye düsmesi de bunun bir göstergesi. Örnegin bir cümlesinde “hayir kesinlikle kopya söz konusu degil” derken bir sonraki cümlesinde “var da diyemem yok de diyemem”  yorumunu getirmesi, onun da cevabini bulamadigi sorularin varligini ortaya koyuyor.
Zaten bu bizi asti, savcilik el koysun noktasina gelmesi de bu yüzden. 

Iste sasirtan o tablo
ÖSS, KPSS, LYS tipi giris sinavlarina girenler ya da yakindan izleyenler, bu sinavlarda tüm sorulari dogru yapmanin ne kadar zor oldugunu çok iyi bilirler. Çünkü bu testlere ayirt edici özelligi yüksek çok zor sorular mutlaka konulur ki, ayni puanda yigilmalar olmasin!..
Nitekim geçtigimiz yillarin KPSS sonuçlarina baktigimizda 120’de 120 net çikaran aday hiç yoktur. Yine sinav analizlerine bakildiginda bir önceki yila göre yaptigi net sayilarini yüzde 100 artirani bulmak da bir o kadar zordur. Evet puanlarda yükselme olur ama bu hiçbir zaman ikiye katlanmaz. Örnegin 50 netten 120’ye yükselmez.
Bir baska önemli tespit de, eger sorular kolaysa, yani yüzlerce full yapan çikarsa, Türkiye ortalamasi da yükselir. Yani sadece bazi adaylarin puani degil tüm adaylarin puanlarinda bir yükselme söz konusu olur.
Simdi tüm bu bilgiler çerçevesinde, yüz binlerce ögretmen adayini ayaga kaldiran, ÖSYM Baskani’ni istifa noktasina getiren ve süper yetkilerle donatilan YÖK Denetleme Kurulu ile Ankara Savciligi’nin cevabini aradigi sorular neler, onlara bir göz atalim:
* Önceki yillarda Egitim Bilimleri testinde bir tane bile, sorularin tümünü yapan aday çikmazken bu yil 350 aday bunu nasil basardi?
* ÖSYM sorular kolaydi diyor, ama kendi açikladigi Türkiye ortalamalari bunun tam aksini söylüyor. Türkiye ortalamasi geçen yil 59, bu yil da 61. Yani zorluk derecesinde degisen bir sey yokken bu sampiyonlar nereden çikti?
* Geçen yillarda sinava girip, iki, üç yil 50, 60 sinirini asamayan ve sorularin yarisini ya da üçte birini yanlis yapan adaylar, bu yil sorularin tümünü nasil dogru cevapladi?
* KPSS’de 4 sorunun hatali ve yanlis oldugunu ÖSYM kendisi açikladi. Ama iptal etmedi. Tam aksine söz konusu sorulari öyle ya da böyle cevaplayanlarin bu seçeneklerini dogru kabul edip, bu soru hatali diye bos birakanlari adeta cezalandirdi. Niye?
* Iptal edilen sorular bile full çekenler tarafindan ÖSYM’nin cevap anahtarina göre nasil ve niye öyle cevaplandirildi?
* Egitim Bilimleri sorulari arasinda 10 tane egitim profesörünün bir araya geldiginde kesin dogru bu diyemeyecegi tartismali sorular varken, 350 aday hiç tereddüt yasamadan bu sorulari, cevap anahtarina göre nasil dogru bildi?
* Ayni evden, ayni dershaneden çifter çifter sampiyonlarin çikmasi ne kadar sik rastlanan bir durum?
* Bekârken 60 neti asamayan ögretmenler, evlendikten sonra, üstelik esi ile birlikte nasil tüm sorulari dogru cevaplar noktaya geldiler?
* ÖSYM, bu kadar enteresanliga ragmen, en basindan beri neden “kesinlikle kopya söz konusu degildir” açiklamasi yapiyor? Ve hâlâ bu konuda neden israrci?Full çekenler
Elimizde çok sayida puan karti örnegi var. KPSS sampiyonlarinin bu yil ve geçen yilki puanlarini, siralarini, hangi testte kaç dogru ve yanlislari oldugunu rahatlikla görebiliyorsunuz. Arada büyük farkliliklar var. Olmaz mi? Elbette olur. Ama bu kadar çok sayida degil. Belki bir iki tane o kadar. Ama 120 soruda 110’un üzerinde dogrusu olan 4 bine yakin kisiden söz ediliyor. Peki onlardan vazgeçtik ama 120’de 120 yapan sampiyonlar neden açiklanmiyor? Ya da onlar çikip, evet çok çalistik ve alin teri ile bu sorulari cevapladik diye basarilarinin arkasinda neden durmuyorlar?..

Ögretmen atamalari?
KPSS üzerinde böylesine saibe bulutlari dönerken MEB’in hiçbir sey yokmusçasina ay sonunda 30 bin ögretmeni atamaya hazirlanmasi ise farkli iddialari beraberinde getiriyor. Ileride yasanacak daha büyük bir kaosun önlenmesi için sorusturmalar bitinceye kadar atamalarin ertelenmesini isteyenlerin sayisi da her geçen gün artiyor. Bu noktada, yarginin her an bir yürütmeyi durdurma karari alabilecegi de özellikle dile getiriliyor.
Peki sorularin çalinmasi, kopya ya da sisteme müdahale yönünde bir durum tespit edilirse ne olur? Bugüne kadarki gelismelere bakildiginda, kopyacilar arindirildiktan sonra puanlarin yeniden hesaplanmasindan, sinavin tekrarina kadar tüm olasiliklar gündeme gelebilir...

 
milliyet
Abbas Güçlü
Bu sayfa 1983 defa okunmuştur.
BU HABERE SENDE YORUM EKLE SESİNİ 1000 LERCE KİŞİ DUYSUN
HABERE EKLENEN YORUMLAR   

!!!


İlk ekleyen siz olun YORUM YAZ
1
53.81.449523.7568884.758.3.60
mebatama.com©