Sınıfların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir Sınıf Sitesi paketidir. Sınıf öğretmenleri, sınıf rehber öğretmenleri veya öğrenciler kendi sınıfları için bu paketten satın alarak kullanabilirler.Sınıfların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış İnterkatif, eğlenceli bir sınıf sitesidir.
Ösym Baskani çok önemli açiklamalar yapti.
Paylaş
Kpss usulüne uygun yapildi.Kopya olayi yok. 

Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Merkezi (ÖSYM) Baskani Prof. Dr. Ünal Yarimagan, günlerdir kamuoyunu mesgul eden KPSSye yönelik iddialarla ilgili, ellerindeki adaylarla ilgili tüm verileri incelediklerini ancak bir sonuca varamadiklarini, bundan sonra olayi savciligin aydinlatacagini bildirdi.

Yüksek puan alan adaylarin soru ve cevap kagitlarini bizzat kendisi de inceleyen Yarimagan, 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapilan Kamu Personeli Seçme Sinavina iliskin iddialarla ilgili olarak Anadolu Ajansinin sorularini yanitlayarak, açiklamalarda bulundu.

Iddialarla ilgili geçen hafta baslatilan arastirmalardan bir sonuç elde edilip edilmedigi sorusu üzerine Yarimagan, ÖSYM olarak sorusturma yapma yetkilerinin bulunmadigini, arastirma yaptiklarini ifade etti.

Bu çerçevede inceleme ve arastirma yaptiklarini belirten Yarimagan, KPSSnin oturumlarindan biri olan Egitim Bilimleri Sinavinda 350 kisi 120 sorunun tamamini yaptigini,, 3 bin 200 kisinin 100 ve üstünde soruyu dogru yanitladigini ifade ederek, bu 3 bin 200 kisiyi incelediklerini bildirdi.

Yarimagan, söyle konustu:

Bu adaylarin ortak yanlarini arastirdik. Hiçbir ortak yanlari yok. Her üniversiteden mezun var. Tabii bazi üniversitelerden mezun olanlar biraz daha çok, neden, çünkü oradaki egitim fakülteleri daha kalabalik oldugu için.

Örnegin Gazi Üniversitesinden, Erzurum Atatürk Üniversitesinden, Marmara Üniversitesinden çok. Ama Bogaziçinden de var, Hacettepeden de var, Abant Izzet Baysaldan da var.

Her üniversiteden, her alandan var. Matematikçisi de Fizikçisi de var, Kimyacisi da Okul Öncesi Ögretmenligi, Ilkögretim Ögretmenligi okuyan da var.

Yani ögretmenlikle ilgili alanlardan da var, ögretmenlik disindaki alanlardan mezun olanlar da var.

Bu adaylar sinava nerede girmisler? En çok Ankarada giren var. Sonra Istanbuldan, Izmirden var. 81 ilin 81inde de var. Bu 350 kisi içinde de 3 bin 200 kisi içinde de.

Bizdeki bilgileri açisindan bu kisilerin ortak bir yani yok. Tekrarliyorum, bizdeki bilgileri açisindan ortak yanlari yok. Biz bütün bilgilerine sahip degiliz bu kisilerin.

Bu adaylarin hangi tür bilgilerine sahip olduklari sorusunu Yarimagan, Hangi üniversiteden, hangi alandan mezunlar, kaç yilinda mezun olmuslar, hangi sinava nerede girmisler ve bazi sinavlardaki basarilari var.

Bu bilgileri var ama örnegin bizde bu adaylarin üniversitedeki basarilari yok. Bu adaylar üniversitede basarili mi degil mi, bu adaylar dershaneye gidiyor mu, gitmiyor mu, gidiyorsa hangi dershaneye gidiyor gibi bilgiler ile diger bilgileri yok. Biz o bilgileri inceleme imkanina sahip degiliz dedi.

Bu adaylarin cevap kagitlari ile soru kitaplarini incelediklerini ifade eden Yarimagan, masasinin üzerinde kendisinin de inceledigi soru kitaplari ile cevap kagitlarini gösterdi.

BIZIM BURADA DEGISIKLIK OLMAMIS, EMINIM

Soru kitaplari ile cevap kagitlarinin, sinav tamamlandiktan sonra ÖSYMye geldiginde posetler açilir açilmaz skeynirlardan geçirilip görüntülerin bilgisayara kaydedildigini, bunun da bu yil ilk kez yapildigini vurgulayan Yarimagan, sözlerini söyle sürdürdü:

Bizim burada cevap kagitlari üzerinde bir manipülasyon yapilsa veya bilgisayar kagitlarinda birsey yapilsa bu görüntülerden biz anlayabiliyoruz.

Yani bu kagit bize böyle geldi, bunlari inceledik. Bilgisayardaki kayitlarla ilk görüntüler birebir uyuyor. Yani bizim burada bir degisiklik olmamis, degerlendirme dogru yapilmis. Emin olarak söyleyebilecegim birkaç seyden biri bu.

Ondan sonra soru kitaplarini inceledik. Gerçi soru kitaplarini incelememiz bize kesin bir bilgi vermez ama bir kanaat verir.

Sizin de gördügünüz gibi adaylarin soru kitaplarinin üzerinde çalistiklari görülüyor. Cevap kagitlarindaki isaretlerle soru kitabindaki isaretler birebir ayni.

Soru kitaplarinin üzerinde hesaplar yapilmis, altlari çizilmis...

Adaylarin hepsi bir kere kesin isaretlemis. Bir kismi soru kitabi üzerinde az çalismis, bir kismi çok çalismis. Bir kismi hesap yapmis.

Ben buradan su sonuca variyorum: Bu kisilere hazir cevap gelmis olma ihtimali yok. Benim yapabileceklerim de burada bitiyor.

HERSEYI USULÜNE UYGUN YAPTIK

Egitim Bilimleri sinavinda 350 kisinin 120 sorunun tümünü dogru yanitladigini yineleyen Yarimagan, sunlari kaydetti:

Aslinda bana sorarsaniz, saglikli bir testte bu anormal degil. Nitekim bizim bütün testlerimizde tüm sorulari cevaplayan adaylar birkaç bin bile çikabilir.

Çikmasini da isteriz biz çikmazsa test kötüdür. Ama Egitim Bilimleri testinde bundan önceki yillarda galiba bir yil çikmis bir-iki kisi, sorularin tümünü yanitlayan pek çikmiyormus. Düsündürücü olan bu ama normali de sanki bu seneki gibi.

Dolayisiyla bizim verilerimizden bir sonuç elde etmemiz mümkün degil. Bizim verilerimiz burada bir usulsüzlük, bir kopya, sorularin sizmasi biçiminde bir olayin olduguna iliskin bir veri içermiyor, bir bulgu yok.

Hersey usulüne uygun olarak yapildi, sorular hazirlandi. Matbaada çok siki güvenlik önlemleri altinda sorular basildi. Matbaanin binasi sorularin basildigi dönemde jandarmanin 24 saat kontrolü altindaydi.

Matbaada elektronik karartma yapildi. Sinav evraki her yil oldugu gibi kapali kamyonlarla polis nezaretinde sinav merkezlerine sevkedildi.

Oralarda kapali odalarda muhafaza edildi. Ankaradan gönderdigimiz ögretim üyeleri 24 saat basinda beklediler.

Biz bütün sinavlarda yaptigimiz önlemleri bu sinavda da yaptik ve hiçbir olumsuz durum bize aksetmedi, surada söyle oldu, böyle oldu diye.

Elimizdeki verileri inceledigimizde bir sonuca varamiyoruz.

Peki sonuç nedir? Ya hiçbir sey olmamistir ki bu bence ciddi bir olasilik veya birsey olmussa, bir sizma olmussa nereden oldugunu ancak savcilik bulabilir. Yani bunu adaylarla konusarak, ancak savcilik bulabilir kanaatindeyiz.

Egitim Bilimleri Sinavinda tüm sorulari dogru yanitlayan kari-kocanin sinav kagitlarinin incelenmesinden nasil bir sonuç çiktigi sorusu üzerine Yarimagan, söyle konustu:

Sinavda ayni soyadli kisiler var. Örnegin birisi 116, birisi 100 almis. Bunlar geçen sene de 97 almis. Ikisi de gayet normal görünüyor.

Tam alanlari da arastirdik. Bu 3 bin 200 kisiden yaklasik üçte biri geçen sene ya sinava girmemis ya da Egitim Bilimleri sinavina girmemis. Ama üçte ikisi geçen sene KPSSye girmisler.

Bunlarin içinde çogunun geçen seneki basarilari yüksek ama çok düsük olan birkaç kisi de var. Mesela geçen seneki basarilarini üçe katlayan kisiler de var.

MOTIVE ETMEK IÇIN YAZI YAZMISLAR

Geçen yil basarisi çok düsük olup da bu yil basarisini üçe katlayanlarin nasil açiklanacaginin sorulmasi üzerine Yarimagan, sunlari söyledi:

Ben herseyin olabilecegini düsünüyorum, aksi ispat edilmedikçe. Ben soru kitaplarini okudugumda gözlerimi yasartan ifadeler de oldu. Bu çocuklarin içinde sinav sirasinda kendi kendini motive edenler var.

Mesela ha gayret diye yazmis, ah bir ögretmen olsam yazmis. Belli ki yanip tutusuyor. Böyle bir aday bu heyecanla yil boyu çalistiysa basarili da olur.

3 bin 200 kisinin 3 bin 200ü de geçen sene çok basarisiz olsa, bu sene basarili olsalar tamam ama bunlarin içinde çok basarili olanlar da var ama dedigim gibi geçen sene çok basarisiz olanlar da var.

Mesela geçen sene 5,5 almis bu sene 110 almis. Böyle adaylar da var ama böyle aday 3 kisi. O adaylarin soru kitaplarini inceledigimde soru kitaplarinda bir anormallik göremiyorum.

Yani benim buradan bir sonuca varmam mümkün degil. Simdi bu beni aldatmak için mi bunu yapmis.

Ben su kanaate vardim, bu adaylara, eger bir olay olmussa hazir cevap gelmemis. Ondan eminim. Yani telefonla sinav sirasinda su sorunun dogru cevabi sudur diye cevap gelmemis.

Sorulari salonda kendileri çözmüsler. Eger bir olay olmussa bu olay sinavdan önce bu kisilere sorularin bir sekilde ulasmis olmasi olabilir.

Yani sinavdan önce bir gün önce bu kisilere ulasmissa da ben sunu düsünüyorum: Eger bir sekilde 300-500 kisiye sorular bir türlü servis edilmis olsaydi, ben yüzde yüz eminim simdiye kadar bunun kokusu çikardi, birkaç kisi bize ihbarda bulunurdu.

Çünkü Polis Meslek Yüksekokulu sinavinda bunu gördük. Çok daha küçük bir sinavda adaylar bizzat bize ulasip söylediler, söyle söyle oldu diye.

Sonunda olay bence olay savciya düsüyor, organize suçlara, polise düsüyor. Bir olay olmussa ortaya çikaracaklar.

Yarimagan, ÖSYMdeki arastirmanin tamamlanip tamamlanmadigi konusunda da sunlari söyledi:

Biz arastirmaya devam etsek bile bizdeki verilerden bir sonuç çikmiyor. Su olsaydi mesela 470 kisinin soru kitabi tertemiz olsaydi diyecektim ki bu çocuklara sorular bir yerden gelmis veya soru kitaplarindaki cevaplarla cevap kagitlarindaki cevaplar birbirinden farkli, bunlar burada degistirilmis gibi seyler söyleyebilirdim.

Veya bu adaylarin hepsi X sehrinde sinava girmis veya X üniversitesi mezunu o zaman orada olayi arastirin derim. Ama 81 ilin 81inde de var.

150 üniversitenin neredeyse hepsinde de var. Her üniversiteden, her sehirden biyologu da var, kimyacisi da var, Türk Dili ve Edebiyatindan da var, meslek lisesinden matbaa ögretmenligi mezunu da var, yani adaylarin ortak yanlari yok.

Belli gruplarin, bazi dershaneler olaya karistigi yönündeki iddialarin animsatilmasi üzerine Yarimagan, Varsa öyle birsey, soru sizdiysa, nasil sizdi, kimden sizdi bunu güvenlik güçleri, savci ortaya çikarsin.

Eger yoksa onu da ortaya çikarsin ve bu kurumu haksiz yere yipratmaya çalismasinlar dedi.

ÖSYM Baskani Prof. Dr. Ünal Yarimagan, KPSSye yönelik iddialari degerlendirirken, bazi güçlerin kurum üzerinde bilek güresi yaptiklari belirterek, Sorusturma yapacaklarsa yapsinlar.

Meclis de yapsin, Cumhurbaskanligi da yapsin. Bizim kurumsal olarak hiçbir kusurumuz olmadigi kanaatindeyim.

Biz görevimizi yaptik, fazlasiyla yaptik, yapiyoruz. Bir suç varsa onu da çikarsinlar ortaya dedi.

Yarimagan, KPSSye yönelik iddialarla ilgili yaptiklari çalismalara iliskin Anadolu Ajansina açiklamalarda ve degerlendirmelerde bulundu.

YÖK Denetleme Kurulunun konuya iliskin sorusturma yapmak üzere görevlendirildigini ancak henüz ÖSYMye gelmediklerini söyleyen Yarimagan, Herhalde önce bizim burada yapacaklar.

Onlar tabii bizlerle görüsebilirler, ögretmenlerle görüsebilirler sorulari hazirlayanlarla görüsebilirler ama onlarin adaylari çagirma yetkileri yok. Onlarin da bizim de yok diye konustu.

YÖK Baskani veya üyelerle bu konuda yeniden toplanti yapilip yapilmadigi sorusu üzerine Yarimagan, zaman zaman telefonla görüstüklerini ifade etti.

HERSEY NORMAL GITTI

Yüksek puan alan adaylarin bilgilerini arastirdigini, sorulari hazirlayan hocalarla da görüstügünü yineleyen Yarimagan, sözlerini söyle sürdürdü:

Benim yapabilecegim baska birsey yok. Biz elimizdeki belgeleri inceleyebiliriz ancak. Onun ötesinde, zaten bir olay olsa bütün sinav salonlarinda tutanaklar tutuluyor.

Bütün sinav merkezi yöneticilikleri, bir olay olsa bize rapor olarak yaziyorlar. Matbaada sorular basilirken bizim elemanlarimiz 24 saat orada da nöbet tutuyor, jandarmayla birlikte.

Bütün bu olaylar sirasinda bize intikal etmis hiçbir sey yok. Tuhaf bir olay, baska birsey olmamis. Arti bilgisayar kayitlari, cevap kagitlari, adaylarin bilgilerini arastirdik.

Yapabilecegimiz bundan ibaret. Bizdeki bilgilerde bir anormallik yok.

Sinav evraki sinav merkezlerine gittikten sonra birsey olma olasiligi bulunup bulunmadigi konusunda Yarimagan, sunlari söyledi:

Orada da bir ihtimal vermiyorum. Çünkü 81 merkezde bu sinav yapiliyor. 81 merkeze kapali kasa kamyonla polis nezaretinde gidiyor ve orada sorularin saklandigi odalarin önünde nöbet tutmak üzere biz Ankaradan her ile iki kisi gönderiyoruz.

Sinav evrakinin bulundugu odanin kapisi kilitleniyor, mühürleniyor ve 24 saat kapinin önünde bizim Ankaradan gönderdigimiz ve buna ek olarak yerel görevliler bekliyor.

Bizim bütün sinavlarimizda bu olur. Bu konuda bir ihlal oldugu, bir olay olduguna iliskin de bize hiçbir sey intikal etmedi. Hersey normal gitti.

Siz bilim adami kimliginizle elinizdeki verileri inceleyip buna göre vardiginiz sonucu söylüyorsunuz ama iddialarin bir baska boyutlari da var.

Bir kari-koca ayni sinavda 120 net çikarabilir mi, geçen yil çok düsük puan almis adaylar bu yil nasil yüksek puan alabiliyor? sorusuna Yarimagan, su yaniti verdi:

Ben ne kesin olmustur diyebilirim, ne de kesin olmamistir diyebilirim. Ama benim elimdeki veriler, bana intikal eden bilgiler, bizim aldigimiz önlemlerde bir anormallik yok.

Bunu söylüyorum ama kesin birsey olmamistir diyebilmem de mümkün degil. Ben zaten onun için diyorum ki eger olmussa bunu savcilik ortaya çikarir.

Eger organize bir olay olmussa, organize bir suç örgütü varsa buna kimler katildi hiç bilemem. Tamamen hayali konusuyorum. Bunu ben ortaya çikaramam.

Ama ben sunu söyleyebiliyorum, bizim burada, sinav evraki ÖSYMye geldikten sonra yapilan degerlendirmede bir anormallik olmadigini ben belgelerle görüyorum.

Bizim burada olmamistir. Bilgisayar kayitlarimiz dogrudur, degerlendirmemiz dogrudur.

KIM GELIYORSA GELSIN DENETLESIN

KPSS ile ilgili iddialarin ardindan kendisi hakkinda suç duyurusunda bulunuldugu, soru önergeleri verildigi ve Meclis arastirmasi istendiginin animsatilmasi üzerine Yarimagan sunlari söyledi:

Ben kim gelecekse gelsin istiyorum. YÖK, Cumhurbaskanligi Denetleme Kurulu, onlar da gelsin, savci da gelsin. Kim geliyorsa gelsin denetlesin.

Birsey varsa çikarsinlar ortaya. Kurum haksiz yere elestiriliyor. Ben kurumsal olarak bir kusurumuz olmadigi kanaatindeyim ama hersey de benim elimde degil.

Çünkü bu sinav 81 ilde yapiliyor, bilmem kaç bin salonda yapiliyor. Matbaada basiliyor, günlerce bunun basilmasi sürüyor. Kamyonlarla sevkediliyor.

Burada bana intikal etmis hiçbir bilgi yok. Biz önlemlerimizi almisiz, hepsi polis nezaretinde, jandarma nezaretinde, ögretim üyesi nezaretinde, bunlari görevlendirmisiz.

Herkesin raporunu almisiz, hersey normal ama bütün buna ragmen bizim bilmedigimiz bir olay olduysa onu ben ortaya çikaramam, bilemem.

Benim kisisel kanaatim olmadigi yönünde ama emin degilim, kesin konusamam.

HAKSIZLAR

ÖSYMye yönelik tepkileri hakli buluyor musunuz? sorusuna Yarimagan, Haksiz buluyorum. Bazi güçler ÖSYM üzerinde bilek güresi yapiyorlar dedi.

Bunlari hangi güçler oldugu sorusu üzerine Yarimagan, Bilemiyorum. Hatta bizim arkadaslarimizin bir kisminda su kanaat de var, bu olaylar, birilerine bir menfaat saglamak için degil, ÖSYMyi yipratmak üzere planlanmis hareketler diyenler de var diye konustu.

Bu kanaati olusturacak herhangi bir veri var mi? sorusunu Yarimagan, Öbürleri nasil sonuç çikariyorsa bizimkiler de öyle sonuç çikariyor. Olaylardan dolayi öyle düsünenler var diye yanitladi.

SEVKIM KIRILDI

Hakkindaki suç duyurulari konusunda ne düsündügünü Yarimagan, Herseyi yapsinlar. Ben 37 yil serefiyle bu kuruma hizmet etmis biri olarak ben kurumla özdeslesmis biriyim.

Ben gocunmam ama bütün sevkimi kirdi. Ben, simdi kaçmiyorum ama olaylar durulur durulmaz ayrilacagim. Insanin bir de sagligi var.

Haksiz yere bir kurumun, bir kisinin üzerine bu kadar gelinmez. Ben buradayim. Hesabimi verecegim ama verdikten sonra da ayrilacagim sözleriyle aktardi.

Basinda çikan haberlerden de yakinan Yarimagan, Basin istiyor ki onlarin istediklerine alet olayim. Onlar birsey söylesin ben birsey söyleyeyim.

Tabii bundan basin kazanç da sagliyor, onun da farkindayim. Belli gazeteler, belli kanallar bu konuda reytinglerini artiriyorlar. Bu ugurda herseyi yapiyorlar.

Yeniden söylüyorum, Sorusturma yapacaklarsa yapsinlar. Meclis de yapsin, Cumhurbaskanligi da yapsin. Bizim kurumsal olarak hiçbir kusurumuz olmadigi kanaatindeyim.

 Biz görevimizi yapik, fazlasiyla yaptik, yapiyoruz ve bir suç varsa onu da çikarsinlar ortaya dedi.

ASLINDA, BU YIL NORMAL

Yarimagan, sözlerini söyle sürdürdü:

Benim kurumunda bir suiistimal yapilmamis, bir sahtekarlik yapilmamis. Bana intikal etmis bir rapor yok, hiçbir sey yok. Adaylarin elimdeki bilgilerini inceledigimde bir sonuca varamiyorum.

Bana olaylar normal görünüyor. Normal olmayan tek sey, aslinda normal olmasina ragmen, geçmis yillarla karsilastirildiginda normal olmayan tek sey, tüm sorulari yapan adaylar çikmasi.

Yine tekrarliyorum, aslinda bu yil yapilan normal. Test degerlendirmesine göre bu yilin sonuçlari normal, geçen yil anormal.

Ancak geçen yillarda tüm sorulari yapan yokken bu yil çikinca o biraz kafa karistiriyor, onu kabul ediyorum. Sorulari hazirlayanlara onu da söyledim.

Bu seneki sinav kalabalik bir sinavdi. Bu sinav iki yilda bir kalabalik yapiliyor, yani iki yilda bir adaylarin sayisi artiyor. Tekli yillarda daha az sayida adayla sinav yapiliyor.

2008 ile karsilastirdigimda 2008de testin ortalamasi 52 küsür imis, bu yil 61 küsür. Yani 9 puan yükselme var. Bu ciddi bir yükselme. Tabii geçen yil müfredat da degismis.

Geçen yildan beri soru türleri de degismis. Bu yil geçen yilin aynisi, geçen yil ilk defa yeni soru türleri yeni müfredata göre sorular hazirlandigi için sorular adaylara biraz ters gelmis olabilir, bu nedenle geçen sene basari biraz düsük olabilir.

Zaten geçen sene 3-5 soru da iptal edilmisti. Ama bu sene geçen seneki soru türleri devam ettigi için ona göre insanlar hazirlanmis da olabilirler.

Ben olayin hep iki yönünü görmeye çalisiyorum. Hersey normal de olabilir. Yani su andaki verilerde bir yöne dogru bir agirlik yok.

BIRKAÇ TÜRLÜ KURYEMIZ VAR

ÖSYM olarak yaptiklari arastirma çerçevesinde sinavda görev alanlarla görüsülüp görüsülmedigi sorusuna Yarimagan, görevlilerin üniversite ögretim elemanlarindan olustugunu, genellikle arastirma görevlileri ile yardimci doçent veya doçentlerin görev aldiklarini anlatti. Yarimagan, sunlari kaydetti:

Bizim birkaç türlü kuryemiz var. Bir nakil kuryesi. Her kamyona soförün yanina bir polis biniyor, kamyonun arkasinda bir polis arabasi gidiyor, polis arabasinin içinde de bizim bir ögretim üyesi var.

Bir de koruma kuryesi var. Ankaradan iki kisiyi sinav evraki gelmeden önce ile gönderiyoruz. Ile gidiyor, sorularin saklanacagi odayi kontrol ediyor, sorular gelince odaya tasinmasina nezaret ediyor, kapiyi kilitleyip mühürleyip önünde 24 saat sinav sabahina kadar bekliyorlar.

Ayrica her ile biz Ankaradan o ilin risk düzeyine göre belirli sayida ÖSYM temsilcisi gönderiyoruz. Bazi illere her binaya bir kisi gönderiyoruz. Onlar da sinav günü sinavin standart biçimde yapilmasini saglamaya çalisiyorlar.

Bunlar her sinavda degisiyor. Her yil kim nereye gitmek istedigini bize bildiriyor, biz de onlarin arasindan seçiyoruz.

Geçen yil gidenleri bu yil göndermemeye çalisiyoruz. Farkli üniversitelerden karistirmaya çalisiyoruz. Mesela bir ODTÜden gidiyorsa, bir Hacettepeden gitsin, bir Gaziden gitsin gibi. Ankaradaki üniversitelerden gönderiyoruz.

Yarimagan, sorularin nasil hazirlandigi konusunda da Soru hazirlayanlar Ankaradaki üniversitelerden ögretim üyeleri.

Onlar da zaman zaman degisiyor ama orada süreklilik önemli. Özellikle koordinatör arkadasimiz daha önce ÖSYMde de çalismis olan ÖSYMden üniversiteye geçmis bir arkadasimiz dedi.

BENI DE SORUSTURSUNLAR

Sorulari hazirlayanlar konusunda süphe bulunup bulunmadigi sorusunu Yarimagan, söyle yanitladi:

Bizim güvendigimiz arkadaslarimiz. Ama denetçiler, savcilar arastirsinlar tabii. Beni de sorustursunlar, onlari da sorustursunlar.

Ben güvenilir buluyorum. Koordinatör arkadasimizi çok iyi taniyorum. Bu sekilde bize soru yazmaya gelen üniversitelerden 100ün üzerinde ögretim üyesi var.

KPSSde egitim bilimlerinde 5-6 kisi. Ama hukukta, iktisatta, istatistikte, uluslararasi iliskilerde, kamu yönetiminde var. Bunlarin hepsindeki sorulari üniversiteden gelen hocalar hazirliyor.

Biz Adalet Bakanligina çesitli hukukla ilgili sorular hazirliyoruz Ankaradaki bütün hukuk fakültelerinden gelip soru hazirlayan bir yigin kisi var.

Saglik bilimleri ile ilgili bir yigin sinav yapiyoruz, tip fakültelerinden buraya onlarca hatta yüzün üzerinde ögretim üyesi var. Ben bunlarin hepsini de tek tek tanimam açikçasi.

ÖSYM Baskani Prof. Dr. Ünal Yarimagan, ÖSYM tarafindan bazi bilgilerin alinmasi amaciyla kamu kurum ve kuruluslarina verilen sifrelerin bazi kisilerce gizlice elde edildigini belirterek, O bilgileri çekmek için kurumlara verdigimiz sifrelerin internet sitelerinde dolastigini gördük ve bunun da kurumlardan elde edildigi sonucuna vardik. Bunun da bir suç teskil ettigini belirtmek isterim. Simdilik sifreleri degistirdik dedi.

Yarimagan, KPSSnin genel olarak iptal edilmesini gerektirecek bir durum olmadigini bildirdi.

ÖSYM Baskani, KPSS ile ilgili yasanan gelismelere iliskin Anadolu Ajansinin sorularini yanitlayarak açiklamalarda bulundu.

Bu iddialarda ilgili yaptiklari arastirmadan sonra kurumsal olarak bir eksiklikleri bulunmadigi sonucuna vardiklarini vurgulayan Yarimagan, 3 bin 200 aday arasinda geçen seneki sinavda çok basarisiz olan 20-30 aday oldugunu belirterek, Bunlar geçen seneki performanslarini yaklasik üçe katlamislar ama bir testte degil dedi.

Yarimagan, sözlerini söyle sürdürdü:

Sunu da söylemek istiyorum. Ögretmenlik atamalarinda kullanilacak KPSS10 puani vardir. KPSS10 puani tam puan olan Türkiyede bir kisi var.

Kamuoyu biraz yanlis bilgilendiriliyor, ful çeken su kadar kisi var diye. Ögretmenlik atamalarinda ölçü olan KPSS10 puani tam puan olan ne 10 kisi ne 100 kisi var, sadece bir kisi.

Çünkü KPSS10 puani sadece Egitim Bilimleri Sinavindan olusmuyor, Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden yüzde 40, yüzde 30 ve yüzde 30 oranlarinda olusturulmus bir agirlikli puan.

Bu agirlikli puan yüzde 40 Egitim Bilimlerinden etkileniyor, yani tamami Egitim Bilimlerinden degil.

Konuyla ilgili arastirmalarinin devam edecegini söyleyen Yarimagan, Ama bizim elimizdeki bilgilerden bir sonuç elde etme olasiligi yok gibi görünüyor dedi.

KURUMLAR SORUMLU

Internette dolasan bazi bilgilere de deginen Yarimagan, Bizim kamu kurumlarina ve bazi üniversitelere açtigimiz bilgileri anladigim kadariyla bazi kisiler de elde etmisler; sagda solda dolasan, ikamet adresi ayni olan su kisiler var diye.

Bu bilgiler bizim bilgilerimize gizli biçimde girilerek elde edilmis. Yani suç unsuru araniyorsa suç isleyen baska kisiler de var bu sekilde diye konustu.

Nasil elde edilmis olabilecegi sorusu üzerine Yarimagan, sunlari söyledi:

Bilmiyorum. Bizim kurumlara verdigimiz sifreleri kurumlardan almis bazi kisiler ki bu bilgileri elde etmisler. Sifre web sitelerinde dolasiyormus.

Biz bunlari sadece kurumlara veriyoruz çünkü kurumlar buradan bilgileri çekiyorlar. O bilgileri çekmek için kurumlara verdigimiz sifrelerin internet sitesinde dolastigini gördük, bunun da kurumlardan elde edildigi sonucuna da vardik. Bunun da bir suç teskil belirtmek isterim.

Bunun sorumlusu kurumlar mi? sorusunu Yarimagan, Tabii. Çünkü bu sifreleri biz kurumlara veriyoruz. ÖSYSde de üniversitelere veriyoruz, üniversiteler sonuçlari o ortak alandan aliyorlar, kendileri kullanmak üzere. Bu sifreleri baskalarina da verirlerse herkes alabiliyor tabii diye yanitladi.

Bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulundunuz mu? sorusu üzerine Yarimagan, Yok. Simdilik sifreleri degistirdik dedi.

HOCALARIMIZIN DERSHANEYLE ILGISI YOK

Son dönemde yasanan olaylar nedeniyle kurumun güvenilirliginin sarsildigini düsünüyor musunuz? sorusunu Yarimagan, söyle yanitladi:

Tabii ki etkilenmedigini düsünmüyorum, etkilendi ama bunun haksiz yere oldugunu düsünüyorum. Kurumsal olarak bizim bir kusurumuz yok.

Bu isin sonunda kurum disinda, bizim bilgimiz disinda, bizim sinirlarimizin ötesinde bir olay olmussa veya bir kisi kusurluysa bundan bütün kurumu suçlamamak lazim.

Bütün bu yasananlar sunu akla getiriyor, acaba bu olaylarin esas amaci kurumu yipratmak midir? Yani amaç birkaç kisiyi ögretmen yapmak degil.

Bana sunu söyleyenler bile oldu, eger birkaç kisiyi belli yerlere getirmek istiyorsa birileri, niye ögretmenligi seçtiler? Bunu iktisatta da yapabilirlerdi, daha kritik pozisyonlar da var.

Sorulari hazirlayanlara yönelik soru üzerine Yarimagan, Bizim hocalarimizin dershaneyle iliskisi olmadigini biliyorum.

Ama benim bilgim disinda birsey varsa onu da çikarsinlar ortaya. Egitim bilimleri sorularini 5-6 kisi hazirliyor.

Bunlar da dershanelerle ilisigi olmayan, sorulari üniversitelerde de degil gelip bizim ortamimizda hazirlayan arkadaslarimiz diye konustu.

KOKUSU ÇIKMADI

Savciligin arastirmasi sonucunda birsey ortaya çikarsa, sinav iptal edilir mi, yoksa olaya karisan adaylarin sinavi mi iptal edilir? sorusuna Yarimagan, su yaniti verdi:

Sinavin genel olarak iptal edilmesini gerektirecek bir durumun çiktigina inanmiyorum. En fazla (olaya karisanlarin sinavinin iptali) o, olabilir.

Onu da pek sanmiyorum. Ben açikçasi birsey çikacagini sanmiyorum. Eger bu sorular 100 kisiye sizmis olsaydi simdiye kadar kokusu kesin çikardi.

Ama bu sorular 3 kisiye sizmissa, nasil sizdigini da bilmiyorum, ben böyle söyleyince basinda da yorum yapiyorlar, Ünal Bey sorularin sizdigini kabul etti diyorlar ama ben çok net konusuyorum eger sizmissa çok sinirli sayida kisiye sizmistir ki kokusu çikmadi.

SUDOKU BILMECESI ÇÖZEREK UNUTMAYA ÇALISIYORUM

Yasanan olaylardan sonra bu sikintilari nasil asmaya çalisiyorsunuz? sorusuna Yarimagan, bos zamanlarimda sudoku bilmecesi çözerek bunlari unutmaya çalisiyorum yanitini verdi.

Son yasananlardan sonra kendisine e-mail yoluyla hakaretler ve beddualar edildigini belirten Yarimagan, sitemini dile getirerek, Bu zihniyetteki kisilerden devlet memuru olsa, ögretmen olsa ne olur onu da bilemiyorum diye konustu.

AA

Bu sayfa 1940 defa okunmuştur.
BU HABERE SENDE YORUM EKLE SESİNİ 1000 LERCE KİŞİ DUYSUN
HABERE EKLENEN YORUMLAR   

!!!


İlk ekleyen siz olun YORUM YAZ
1
58.156.449528.7568959.758.3.60
mebatama.com©