Sınıfların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir Sınıf Sitesi paketidir. Sınıf öğretmenleri, sınıf rehber öğretmenleri veya öğrenciler kendi sınıfları için bu paketten satın alarak kullanabilirler.Sınıfların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış İnterkatif, eğlenceli bir sınıf sitesidir.
Memurlar, 4/C'ye mi geçiriliyor?
Paylaş
Memurlar, 4/C'ye mi geçiriliyor?
Torba yasanin memurlara iliskin bölümlerini basindan bu yana yorumlamakta ve ne tür bir sistem degisikligi getirildigini açiklamaya çalismaktayiz. Ancak birisi isçi digeri memurlar arasinda örgütlü iki büyük emek örgütü, hem kendi üyelerini hem de kamuoyunu yanlis yönlendirmeye devam etmektedir. KESK konfederasyonu tarafindan dile getirilen iddialar arasinda, memurlarin 4/C'ye geçirilecegi belirtilmektedirki, bu iddia KESK'e yakismamaktadir. Zira tasarida bu yönde bir madde bulunmamaktadir.
 
Geçen hafta içerisinde DISK ve KESK'in öncülügünde emekçi kitleler, torba yasa tasarisini protesto etmek amaciyla Ankara'da toplanmistir. Ancak, grup içinde yer alan kimi illegal bazi gruplarin polise tasli saldirisi sonrasinda, çok sayida kamu çalisani hem Ankara sogugunda islanmis hem de biber gazina maruz kalmistir.

Torba yasa tasarisinda yer alan kimi maddeleri protesto etmek amaciyla yapilan gösterilerde, iki temel idddia bulunmaktadir.

1- Il özel idareleri ve belediyelerdeki norm fazlasi isçiler sürgün edilecek

Norm kadro uygulamasi ile birlikte bir çok belediyenin, gereksiz yere personel alimiyla dolduruldugu görülmüstür. Hali hazirdaki uygulamada bir çok belediye isçi ve memuruna maas dahi ödeyememektedir. Yapilan uygulama ile aslinda kamuya yük getirilmekte, norm kadro fazlasi 50 bin isçi Karayollari Genel Müdürlügü ve MEB'e aktarilmaktadir.

Bu düzenlemenin protesto edilmesinin hiçbir dogru yani bulunmamaktadir. Bir sendikanin veya konfederasyonun, bu kamu yararina uygun olmayan görüntüye ragmen, mevcut yapiyi korumakta israr eden bir görüntü çizmesi, ancak üye kaybi ile açiklanabilir. Üye kaybedecek sendikalarin, kendi menfaatleri için kitleleri sokaga dökmesi ise asla kabul edilemez.

2- Memurlar, 4/C'li yapilacak

Bu iddia özellikle KESK ve KESK'e bagli konfederasyonlar tarafindan gündeme getirilmektedir. Ilgili kurumlarin basin açiklamalarina ragmen, KESK tarafindan bastirilan el brosürlerinde, hala memurlarin 4/C'ye geçirilecegi belirtilmektedir. Oysaki torba tasarinin hiç bir yerinde, memurlarin 4/C'li yapilacagina dair bir düzenleme yer almamaktadir. Torba tasarida bu yönde bir düzenleme yer almamasina ragmen, memurlarin is güvencesi kaldiriliyor seklinde açiklamalar yapmak, ahlaken dogru degildir., uzun yillardir hak mücadelesi içinde bulunan KESK gibi büyük bir örgüte de yakismamaktadir.

3- Torba tasaridaki diger tartismali maddeler

Torba tasarida yer alan kimi maddeler ise eger bilgisizlikten dolayi degilse kasitli olarak yanlis anlasilmaktadir. Örnegin,

a- Esnek istihdam: 657 sayili Kanunun 100. maddesine "Memurlarin yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre, bu madde uyarinca tespit edilen çalisma saat ve süreleri ile görev yerlerine bagli olmaksizin çalisabilmeleri mümkündür. Bu hususa iliskin usûl ve esaslar, Devlet Personel Baskanliginin teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir.” seklinde bir fikra eklenmektedir. Gelisen teknolojik imkânlar ve çalisma hayatindaki yenilikler nedeniyle 'evden çalisma' ve 'uzaktan çalisma' olarak tabir edilen çalisma sekilleri ortaya çikmistir. Bu çalisma sekillerini görmemek veya varolan yapinin aynen korunmasini istemek, muhafazakar bir yaklasimdir. Hali hazirda, bilgi islem dairelerindeki yazilimsal isler ile rapor yazimi gibi bir kisim kamu hizmetlerinin, 09:00-17:00 mesai ile yürütülmesi sart degildir. Yapilan yasal düzenleme ile bu hususlar kayit altina alinmaktadir.

b- Kadrosu kaldirilan memurlar: 657 sayili Kanunun 91. maddesi degistirilmektedir. Yapilan düzenlemede, yasal düzenleme sonrasinda, o kurumda çalismasi öngörülmeyen kadro unvanlarinin diger kurumlara aktarilmasi öngörülmektedir. Bu düzenleme, bir kamu kurumunun teskilat kanunu çikarilirken o kanunun geçici maddesine yazilmakta idi. Yapilan düzenleme ile her kanuna yari ayri yazilmasi yerine, tek bir düzenleme ile sorun çözümlenmeye çalisilmaktadir.

c- Geçici görevlendirme maddesi: Bu madde iki bölümden olusmaktadir. Ilk bölümde memurun muvafalatina bagli olarak baska bir yerde 6 ay boyunca geçici görevlendirilmesi öngörülmektedir. Ancak 2. bölümde muvafakat sarti aranmaksizin diger kurumlara görevlendirme düzenlenmistir. Bu düzenlemeye iliskin elestiriler yerindedir. Ancak, bu düzenleme olmasa dahi, hali hazirda görevlendirme zaten yapilabilmektedir. Bu nedenle, bu maddenin, son yillarin en büyük sürgün maddesi seklinde degerlendirilmesi de dogru degildir.

DISK VE KESK NEDEN KARSI ÇIKIYOR?

Gerek daha önceki dosyalarimizda gerekse de bu açiklamada yer alan bilgileri, iki büyük emek örgütünün bilmemesi mümkün degildir.

O halde su soruyu sormak gerekmektedir?

Bunlar bilinmesine ragmen neden yalan söyleniyor, neden bile bile kamuoyu yaniltiliyor.

Bu konuda, iki büyük emek örgütünün de, bir açiklama yapmasi gerekmektedir. Aksi halde, DISK'in üye kaybi; KESK'in ise toplu görüsmelerde varilan mutabakat maddelerini önemsiz kilma gibi gerekçelerle hareket ettigi algisi olusacaktir.

Emek örgütlerinin yillarin birikimi ile kazanilan degerleri, küçük insani zaaflara alet etme hakki bulunmamaktadir

Memurlar.Net

Bu sayfa 8851 defa okunmuştur.
BU HABERE SENDE YORUM EKLE SESİNİ 1000 LERCE KİŞİ DUYSUN
HABERE EKLENEN YORUMLAR   

!!!


İlk ekleyen siz olun YORUM YAZ
1
58.138.449528.7568941.758.1.60
mebatama.com©